Zakaz opuszczania szkoły

Awatar użytkownika
Maciek
Site Admin
Imię dziecka: Małgosia

Zakaz opuszczania szkoły

Postautor: Maciek » 04 gru 2015, 21:34

Drodzy rodzice,

Na ostatnim zebraniu Rady Rodziców pani Dyrektor poinformowała, że na skutek pisma do Kuratorium jednego z rodziców była kontrola, po której zalecono zamykać szkołę do 6 lekcji żeby uczniowie nie opuszczali budynku.
Radzie ta decyzja wydaje się niewłaściwa i chce się odnieść do tego pisemnie.
Zanim to nastąpi chcemy sprawdzić z największą liczbą rodziców jakie jest ich zdanie.

Bardzo proszę o Wasze zdanie czy jesteście za tym, żeby znieść ten zakaz.

W międzyczasie, każdy rodzic może indywidualnie napisać dziecku zgodę na opuszczanie terenu szkoły.

zswierc
Imię dziecka: Magda

Re: Zakaz opuszczania szkoły

Postautor: zswierc » 05 gru 2015, 07:39

Witam wszystkich,

Moim zdaniem zakaz opuszczania szkoły nie jest żadnym rozwiązaniem, niezależnie od tego, jakie był powody kontroli Kuratorium i stwierdzone nieprawidłowości. Uczniowie mają obowiązek uczęszczać na lekcje, a o każdej nieobecności rodzice są informowani i to oni w razie potrzeby wyciągają indywidualnie konsekwencje. Zakładam, że powodem wyjścia ucznia ze szkoły w czasie zajęć jest najczęściej wyjście podczas przerwy - w celu zakupu drugiego śniadania, czegoś do picia, może słodyczy...

Myślę, że decyzja o wprowadzeniu takiego zakazu "odgórnie" bez wcześniejszych konsultacji z rodzicami narusza nasze prawo do decydowania o dzieciach i partnerskie relacje ze szkołą. Nawet jeśli są powodem są względy bezpieczeństwa, troska o zdrowie i życie dzieci. Skoro stało się coś, co wywołało konieczność wprowadzenia takich restrykcji, to my pierwsi powinniśmy o tym wiedzieć i uczestniczyć w procesie poprawy sytuacji - aktywnie, z równorzędnym prawem głosu.

Pozdrawiam
Zuzanna ŚWierc

Marysia
Imię dziecka: Kasia

Postautor: Marysia » 06 gru 2015, 19:34

Jestem za zniesieniem zakazu opuszczania szkoły.

Jola Ka.
Imię dziecka: Wiktor

Postautor: Jola Ka. » 06 gru 2015, 21:25

Chciałabym znać przyczynę wprowadzenia zakazu. Istnieją zapewne zalecenie pokontrolne, które wskazuję przyczynę wprowadzenia zakazu.
Nie wiem czy jest to dokument do wglądu dla przedstawiciela Rady Rodziców ?
Pozdrawiam
Jolanta Kalisiewicz

Luiza Garow-Gryska
Imię dziecka: Alicja

Postautor: Luiza Garow-Gryska » 07 gru 2015, 20:19

Ja również nie jestem za zamykanie szkoły w trakcie zajęć, tak generalnie. Zyczylabym sobie poznać powody, skąd taki pomysł, co się wydarzyło. Nie rozumiem też, dlaczego szkoła ma być zamykana w ciągu 6 lekcji, a nie przez cały szkolny dzień. Jeśli jednak taki środek prewencji jest wskazany z konkretnego powodu, to dobro i bezpieczenstwo dzieci jest najważniejsze.
Pozdrawiam. Luiza Gryska

Magda_Buczak
Imię dziecka: Katarzyna

Postautor: Magda_Buczak » 07 gru 2015, 20:55

Wygląda na to, że coś musiało się stać i najprawdopodobniej rodzic postanowił pismem do kuratorium i kontrolą z kuratorium "uporządkować" sprawę wyjść na przerwach ze szkoły. Uważam, że to nie załatwia sprawy. Coraz częściej zamiast prowadzić rozmowy (po prostu rozmawiać), załatwia się sprawy poprzez ogólne wprowadzenie zakazów. To niczego nie załatwi i nie rozwiąże żadnego problemu. Uczniowie nie wiedzą co się stało i jak widać rodzice też nie zostali poinformowani. Uważam, że należy się wszystkim (uczniom i rodzicom) wyczerpująca informacja. Jeśli sprawa jest słuszna i zakaz zasadny - to jestem za jego uszanowaniem. Bez informacji z czego wynika ten zakaz i czy dotyczy generalnie wszystkich placówek oświatowych ciężko jest zająć stanowisko. Jeśli dotyczy to wyłącznie naszego liceum - to nie rozumiem sensu takiego zakazu, "wyróżnienia" nim naszego liceum i obciążenia nim naszych dzieci. Podsumowując - potrzebujemy wyjaśnień całej ww. sprawy.

Awatar użytkownika
Maciek
Site Admin
Imię dziecka: Małgosia

Postautor: Maciek » 09 gru 2015, 18:42

Bardzo dziękuję za Wasze głosy !

Z tego co wiem, sytuacja dotyczy tylko naszego liceum.

Wierzę, że zalecenia Kuratorium nie są "tajne" i że mogą być udostępnione rodzicom albo tylko Radzie Rodziców.
Na ostatnim zebraniu poprosiliśmy (jako Rada Rodziców) panią Dyrektor o przesłanie nam tego zalecenia - jak tylko dostanę to się podzielę.

Dodatkowo w statucie szkoły jest taki zapis (paragraf 7 punkt 4 podpunkt 3):
"jeżeli uczeń w czasie trwania zajęć lekcyjnych samowolnie oddali się poza
teren szkoły, szkoła nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo ucznia:

Wróć do „Szkoła i wyposażenie”